Saturday, January 21, 2012

Increase Blog Traffic!!

Go here to join Traffic Swarm and see your blog traffic increase!!


Coupon Inserts 1/22/12


There will be two inserts this Sunday, January 22, 2012: 1 Smart Source and 1 Red Plum.  Here's the best ones I see:

  • $1/1 Target cpns for Bounty and Charmin
  • Milkbone B2G1
  • $1/2 Right Guard deodorant or body wash
  • $.50/1 Super Pretzel
  • $.75/1 Welch's Natural jelly
  • $1/1 A1
  • $1/2 Cheerios
  • $.35/1 Blistex lip care
  • $.75/1 Frank's Red Hot
  • $1.50/2 Hershey miniatures
  • $2/2 Pepsi multipack bottles (great deals at Save A Lot)
  • $.55/1 Zone bars (will go FREE at Kroger)
  • lots of L'Oreal, French's

Coupons.com Is the Best Place for Coupons!!


I get questioned all the time about "Where do you get all those coupons?".
Well, after the Sunday paper, my favorite place is Coupons.com.  You can print 2 of every coupon per computer.  Check it out to see how much you can save!!

Meijer Ad Week of 1/22/12

Meijer is running a HUGE 10/$10 get the 11th FREE, but this week it's NOT Meijer brands!!
Here's the best deals I see:

10/$10, get the 11th FREE:
  • Hamburger Helper
    - $.80/4 cpn here
    - $.80/4 mperks cpn here
    = $.55 each wyb 4
  • Green Giant boxed veggies
    - $1/3 cpn (1/8  GM)
    = $.67 each wyb 3
  • Goldfish crackers
  • Grands Biscuits
    - $.30/2 cpn here or (1/8 GM)
    =  $.70 each wyb 2
  • Angel Soft tissue 4 pack
  • Kraft Easy Mac or Velveeta cups
  • Campbell's Condensed soup
    - $.25/4 cpn (1/15 SS)
  • Banquet entrees
  • Bar S franks or bologna
  • Michelina's entrees
  • Chobani Greek yogurt
  • Chef Boyardee pasta
    - $1/5 cpn  (1/1 SS)
    = $.80 each wyb 5
  • Hunt's spaghetti sauce
  • Hunt's tomatoes
    - $.45/3 cpn (1/22 SS)
    = $.70 each wyb 3
  • Ro Tel tomatoes
  • Kraft BBQ sauce
  • Wolf chili
    -$.40/1 cpn (1/22 SS)
    = $.20
  • Manwich
    - $1 wyb Sara Lee buns (1/8 RP)
    = cost of buns
  • Totino pizza rolls
    - $.35/1 cpn (1/8 GM) and
    - $.40/2 mperks cpn here
    = $.10 each wyb 2
  • Reddi Serve chicken
  • Jello gelatin or pudding mix
  • Swanson broth
    - $.50/3 cpn (1/8 SS)
    = $.67 each wyb 3
  • Bush's beans
  • Quaker Quakes
  • Hormel pepperoni or salami
    - $.55/2 cpn here
    = $.50 each wyb 2
  • Aunt Jemima breakfast
  • Chex Mix
    - $1/2 cpn (1/8 GM) and
    - $.50/2 mperks cpn here
    = $.25 each wyb 2
  • Bugles
  • Hunt's Snack packs
  • Theater boxed candy
  • Stauffers animal crackers
  • Austin filled crackers
  • Aunt Millie English  muffins
  • Red, Yellow or Orange sweet peppers
  • Healthy Ones lunchmeat
  • Armour lunchmakers
  • Broccoli crowns
  • Cucumbers
  • Yellow Potatoes 3 lb bag
  • Baby Carrots
  • Bagged spinach
  • Dole Bagged salad
  • Marzetti croutons
  • Renuzit adjustables 
  • Meijer paper towels
  • Meijer pasta

Other good deals:
Meats:
  • John Morrell bacon or Off The Bone lunchmeat $2.50
  • Bob Evans sausage $2.79
    - $.35/1 cpn (11/13 SS)
    = $2.09
  • Certified Angus from chuck $2.99/lb
  • Lloyd's BBQ $3.99
    - $1/1 cpn here
    = $2.99

Dairy/ Refrigerated items:
  • Country Crock $1.50
    - $ .40/1 cpn here
    = $.70
  • Yoplait kid's yogurt $1.67
    - $1/2 cpn (1/8 GM) and
    -$.75/2 mperks cpn here
    = $.80 each wyb 2
  • Kraft chunk cheese $1.67
    - $.55/2 cpn (1/15 SS)
    = $1.17
  • Pillsbury Crescent  $1.67
    - $.50/2 cpn on crescents here and
    - $.50/2 mperks cpn here
    = $.92 each wyb 2
  • Pillsbury Sweet rolls $1.67
    - $.40/2 cpn on sweet rolls here or here and
    - $.40/2 mperks cpn here
    = $1.07 each wyb 2
  • = as low as $1.17 each wyb 2
  • Coffeemate $1.67
  • Sargento cheese $2
  • Nestle Ready to Bake cookie dough $2
    - $1.50/2 cpn here
    = $1.25 each wyb 2
Canned goods/Pantry Items:
  • Meijer veggies $.59
  • Old El Paso salsa or kits $2
  • Dole fruit bowls $2
    - $1/1 cpn here
    = $1
Cereal/Breakfast foods:
  • Quaker chewy granola bars $2
    - $1/2 cpn (1/8 RP)
    = $1.50 each wyb 2
  • Kellogg's Pop Tarts $2
  • General Mills cereal $2.50
  • Kelloggs cereal $2.50
  • Kellogg's Nutri Grain bars $2.50
  • Quaker cereal $2.50
  • Nature Valley granola bars $2.75
Beverages:
  • Ocean Spray Grapefruit juice $2
    **Buy 2, get 1 FREE 5 lb bag grapefruits 
  • Juicy Juice $2.50
  • Folgers coffee $8.49

Produce:
  •   grapes $1.18/lb
Frozen:
  • Toaster Strudel $2
    - $.50/2 mperks cpn here
    = $1 .50 each wyb 2
  • Farm Rich B2G1
    - $1.50/2 cpn (1/15 SS)
Baking:
  • Betty Crocker brownie or cake mix $1.25
    - $.75/2 cpn wyb frosting & cake cpn (1/22 SS)
    = $1.92 for both
  • Betty Crocker cookie mix $1.67
    - $.40/1 cpn (12/11 SS)
    = $.87
  • Betty Crocker frosting $1.67
    - $.75/2 cpn wyb frosting & cake cpn (1/22 SS)
    = $1.92 for both
  • Gold Medal flour $2.29
  • Betty Crocker  muffin mix $2.29
Snacks/Cookies:
  • Betty Crocker Fruit Snacks $2
    - $1/2 cpn (1/8 GM) and
    - $ .50/2 mperks cpn here
    = $1.25 each wyb 2
  • Keebler Fudge Shoppe cookies $2
  • Keebler Toasted crackers $2
    - $1/2 cpn here
    = $1.50 wyb 2
  • Cheez It crackers $2
  • Special K crackers $2
Paper Products:
  • Puffs $1.67
  • Dixie plates or napkins $2
  • Vanity Fair napkins $2
Cleaners:
  • The Works cleaners $1.50
  • Palmolive $2.50
  • Arm & Hammer detergent $2.99 
    Health & Beauty:
    • Chapstick $1- $.25/1 cpn here
      = $.50
    • Crest $1.89- $.75/1 cpn (1/1 P&G)= $.89
    • Right Guard deodorant $3
      - B1G1 cpn (1/22 )
      = $1.50 each wyb 2
    • Aussie or Herbal Essence $2.79
      - $1/1 cpn (1/1 P&G)
      = $1.79
    • L'Oreal cosmetics B1G1 50% off
    • Revlon cosmetics B1G1 50% off




    FREE Bath & Body Works Sample

    Go here to get a cpn for a FREE Pink Chiffon sample from Bath & Body Works!!


    My Top 10 Tips for Frugal Living #5 Be Patient!

    As I continue my Top 10 Tips for Frugal Living, my list so far:
    # 10 Know the Prices here
    # 9 Be Organized here
    # 8 Network here
    # 7 Rebate here
    # 6 Menu Planning here
    # 5 Be Patient!
    Now, what I mean here is that it takes TIME to build your stockpile. Real stock piling occurs when you find an item on sale at a low price, combine it with a coupon, and buy the item in great quantity (as many coupons as you have on hand for that item). Don't get overzealous, blow the budget, and end up w/all toothpaste and nothing to eat!
    I recommend (as someone did to me when I first started) that you start w/just a few items per week or month. You and you alone know what your budget will allow.
    Let me give you an example: If you have $10 left in the grocery budget and you already have all the groceries you need until the next pay check or period, then by all means, go ahead and stock up on shampoo, bandaids, toothpaste, or whatever is available that week at the lowest price. But, on the other hand, if you need milk...well, then it should be plain to say that you better buy the milk and forego the stockpiling ambitions for the week. Don't put a shock to your budget (or wallet) by trying to do too much too quickly. Know that sales are cyclical, which means the item will be on sale again. Watch for it the next time, have your coupons ready and then purchase it at a fraction of the cost.
    Basically, what I'm trying to say, is that yes, stockpiling is important. BUT, if it comes at the expense of your family having to do without an essential item, then it's not worth the money saved! You know what your family needs better than anybody. So, you are the judge. It's important to make wise decisions.

    Friday, January 20, 2012

    Print Now for Walgreens Sale!

    Starting 1/29, Walgreens will have the Blinks Eye Drops $8.99.
    Get an $8.99 RR, so it will be FREE.
    But, print a  $1/1 cpn here to make it a $1 money maker!!
    Thanks, Amy!!

    Great New Printable Coupons..Beechnut, Wonka, Nestle Crunch & MORE!

    Coupon Network
    Go here to print these and other great coupons:

    85¢ off when you buy any THREE Uncle Ben's® Ready Rice® products

    65¢ off when you buy any FOUR YoCrunch® Yogurt Cups Granola, Candy/Cookie Crunch or Parfait

    $1.00 off when you buy ONE 5.17-12oz pkg of WONKA® Fun Dip, Pixy Stix®, Laffy Taffy®, Nerds® Card & Candy Kit

    $1.00 off when you buy any TWO 8 - 10 oz packages of NestlĂ©® Crunch® or NestlĂ©® Butterfinger® Hearts

    $1.00 off when you buy any TWO BOXES select Cheerios® cereals

    50¢ off when you buy ONE BOX Cinnamon Toast Crunch® Cereal

    $1.00 off when you buy FOUR any flavor/variety Totino's® Crisp Crust Party Pizza® Products

    40¢ off when you buy TWO PACKAGES any flavor/variety Totino's® Rolls Snacks

    $1.00 off when you buy any SIX 7.5 oz or larger of HOT POCKETS® Brand Items

    50¢ off when you buy EIGHT CUPS any variety Yoplait® Yogurt

    New FREE Samples!

    Go here to get a FREE sample of Downy Unstopables!!


    Meijer Super Saturday Sale

    Meijer is running a one-day sale tomorrow, Saturday, January 21.  Here's the best deals I see:

    • Nabisco Wheat Thins or Triscuits $1.99
      - $3/3 cpn (1/8 SS)
      = $.99 each wyb 3
    • Fritos or Cheetos B1G1
    • bananas $.39/lb
    • Post Honey Bunches of Oats cereal B1G1
      - $1/1 cpn here
    • Colgate toothpaste $1.67
    • Suave shampoo $.79
    • Goody Hair accessories B1G1 50% off
    • 8 pack bottles of Pepsi or Mountain Dew B2G1
    • 6 pack bottles of 7-Up or A&W B2G2
    • Meijer tilapia fillets $2.99
    • California oranges $3.69/8 lb

    Walgreens Ad 1/22/12

    Here's the best deals I see at Walgreens this week:

    • Renu Life Flush & Be Fit kit $20
      - $20 MIR (in January booklet)
      = FREE
    • Ultimate Flurry Protein bar $1.99
      - $1.99 RR
      = FREE
    • Cortaid $3.99
      - $3 cpn (1/8 SS)
      - $2 in ad cpn
      = FREE 
    • Triaminic Fever Reducer $5
      -$5 RR wyb 2
      - two $3 cpns (12/4 SS)
      = FREE + $1!
    • Stayfree pads $1.99
      - B1G1 cpn (1/8 SS)
      = $.99 each wyb 2
    • Theraflu $5.99
      - $5 RR wyb 2
      -two  $3 cpns (12/4 SS)
      = $.50 each wyb 2
    • Children's Sudafed $5
      - $5 RR wyb 2
      - two $2 cpns here
      = $.50 each wyb 2
    • Tylenol Cold liquid $5
      - $5 RR wyb 2
      - two $2 cpns (1/15 SS)
      = $.50 each wyb 2

    Great Deal on Garnier at Walgreens!

    There are reports that Walgreens has some Garnier products clearanced for $1.59.
    Use the $1/1 cpn here and get them for only $.59!!

    American Greetings $3 Money Maker at CVS!!

    As I posted in the CVS weekly ad, American Greeting cards are FREE, but there's an even better deal now!
    • Buy 3 American Greeting cards (99¢ each) $2.98
      - $2/3 CVS cpn printing at machine
      - B2G1 cpn here
      = tax only
      Get a $3 ECB!!

    CVS Ad Week of 1/22/12

    Here's the best deals I see at CVS this week:

    • Estroven 28 ct $9.99
      - $9.99 ECB
      = FREE
    • Blistex lip care $2.87
      - $2 ECB
      - $.35 cpn (1/22 SS)
      = $.52
    • Reach floss $1.99 (buy 5)
      - $5 ECB wyb $10
      - $1/1 printables
      =FREE after ECBs and cpns
    • Revlon: Buy 2, get $7 ECB
      This could be a money maker if you find some clippers at lower than $3.50 each!
    • Triaminic Fever Reducer 2/$11
      - $3 ECB wyb 2
      -two $3 cpns (12/4 SS)
      = $1 each wyb 2
    • Kleenex 3 pack bundle $2.99
      - $1 ECB
      - $.50 cpn (1/1 SS)
      = $1.49 for 3 boxes!

    Wednesday, January 18, 2012

    You Win Wednesday!

    Here's a list of some FREEBIES I found today:

    Great Meal Planning Tool!

    My Top 10 Tips for Frugal Living #6: Menu Plan

    As I continue my Top 10 Tips for Frugal Living, my list so far:
    # 10 Know the Prices here
    # 9 Be Organized here
    # 8 Network here
    # 7 Rebate here
    # 6 Menu Planning

    I believe that menu planning is vital for the frugal shopper. It is important that you know what you need to provide meals for your family. To begin, make a list of what meals your family enjoys. Then make another list of what ingredients are required to make these meals. Now you know what to look for in the sales flyers in the coming weeks.

    I always print a blank monthly calendar off my computer. As I sit to decide the meals I will prepare for the upcoming week, I always fall back on my stock pile. For example, if I know I have pasta and sauce (which you know I do!), then know for sure that at least one night we will have spaghetti, ziti, lasagna, etc.... This is how the two methods of stock-piling and menu-planning work together. I know what I have on hand, I know what's on sale, and I know what meals will fit for this week.

    Too often, before I began menu planning, it would get to be late in the afternoon, and I still did not know what we were having for dinner. It's that scenario that leads to too much eating out...it's just easier to order pizza at that point. But, when you have a plan, it's much easier to follow that plan, buy items at the lowest price, and save on eating out. Plus, planning what your menu is beforehand and purchasing what you need, leads to fewer trips to the grocery store and less impulse buying. Again, this saves money!

    I hope this helps...I know it has been beneficial for me to menu plan!

    Win $500 in FREE Groceries from Saving Star!




    Double Cash back on 4Inkjets!!


    4Inkjets.com is having a BIG sale...10% off all orders by using code "CHILLY". If you go thru ebates, you can get 27% back on your purchases today only!!
    Go here to get started saving!!

    FREE Valentines Note Cards!!

    Uncle Ben's Printable coupon!

    Print a $1/2 cpn for Uncle Ben's whole grain brown rice cpn here.

    Toys' Coupons: Nerf, Transformers, Hasbro games..

    Go here to print these great cpns:
    • $5/1 Nerf Vortex
    • $8/1 Scrabble Flash, Simon Flash or Yahtzee Flash
    • $5/1 Play Doh Mega Pack
    • $5/1 Bop It XT game
    • $8/1 Sesame Street Let's Rock Elmo
    • $3/1 Transformer

    Tuesday, January 17, 2012

    Surf Printable Coupon!

    Go here to print a $1/1 cpn for Surf detergent.

    American Family $50,000 Giveaway!

    FREE H&R Block Tax Filing!!

    FREE Valentine's Mugs

    Aleve 25¢ at Walgreens!!

    Walgreens has the 50ct  Aleve on sale for $3 off, which makes it $3.99.
    Use the $5/2 cpn (12/4 RP)
    Pay $5.96 + tax
    Get a $5 RR wyb $15!!

    Here's another reason it's important to know your store policies...the clerk stocking the aisle I was in told me that my $15 must be AFTER any coupons.  I asked if this was a new policy, as I had never been told that or had that experience.  No, that's always been the policy.  So, I "tried" out what I believed to be the policy and only bought the 4, used my coupons, and only paid $7 and some changed.  And, a $5 RR printed...

    Monday, January 16, 2012

    My Top 10 Tips for Frugal Living #7 Rebate

    As I continue my Top 10 Tips for Frugal Living, here's the latest:
    # 10 Know the Prices here
    # 9 Be Organized here
    # 8 Network here
    # 7 Take advantage of REBATING!
    I have found that serious couponing, in addition to rebating, can yield maximum results. Now, I know that rebating isn't quite what it has always been, but believe me, there are still rebates available.
    I have found the best resource for rebating to be Refund Cents. Michele has a great magazine that is mailed out monthly, and she also has a daily blog. If you're looking for a rebate, she will most likely have it on her list.
    Anyway, one thing about rebating, is to be organized about it (here we go again w/organization!). I learned a great trick...do NOT put away an item for which you have a mail-in rebate (MIR) until you have the rebate filled out and ready to mail. That way, you won't forget about it. It has helped me to be timely in my rebates.
    A lot of times you will see a Try Me Free (TMF) come out on a new product. Or, more often you will see a Money-Back Guarantee (MBG). But, when you are able to get an item on sale, use a coupon, and then get a rebate, the company is paying you to purchase the item! It's a great way to save more money!

    FREE Bic Pens at Meijer

    I just got home from Meijer..they have Bic pens for $.90.
    Use the $1/1 cpn (1/8 SS) and get them for FREE!!!
    Unusual sale on Back to School when it's not Back to School time!!

    Haribo $.30 Coupon is Back!

    Go here to print a  $.30/1 Haribo gummies...cheap at Meijer and goes on sale at Walgreens!!

    FREE Jiffy Recipe Book

    Go here to request yours!

    Ebates Daily Double!


    Ebates has great double cash backs...today is Staples.com.   Get 4% back from ebates today only!!

    Smucker's Printable Coupon!

    Go here to print a $1/1 Smucker's Sugar Free cpn!

    Lloyds Barbeque coupon!

    Go here to print a $2/1 Lloyd's BBQ coupon!

    Hormel Printable Coupons!

    Go here to print these great Hormel cpns:
    • $.55/2 Hormel pepperoni
    • $3/1 Hormel party tray
    • $.55/2 Hormel canned chicken
    • $.55/2 Hormel chili
    • $.55/2 Hormel bacon bits

    Glade $3.50/1 Printable Coupon!

    Go here to print a rare $3.50/1 cpn for Glade Sense & Spray Starter kit...it's a money maker at CVS this week in conjunction w/the $3/2 CVS cpn and the $4 ECB wyb $15!!!

    Sunday, January 15, 2012

    FREE Baby Samples!

    Planter's Peanut Butter coupon!

    Go here to print a $1.50/2 cpn for Planter's Peanut Butter!!

    Easy CVS Transactions This Week

    Here's a couple of easy transactions to do at CVS:

    #1
    Colgate Total $2.77
    - $1/1 CVS cpn (Reinventing Beauty)
    - $.75/1 cpn (1/1 SS)
    = $1.02
    Earn a $1 ECB

    #2
    Glade Sense & Spray kit buy 3 at $5 each = $15
    - three $3 cpns (1/5 SS)
    - $3/2 CVS cpn (from machine)
    - $1 ECB from #1
    = $2
    Earn $4 ECB

    #3
    Almay Eye $5.99
    - $2 cpn (1/1 SS)
    - $4 ECB from #2
    = FREE
    Earn a $3 ECB

    Aldi Ad Week of 1/15/12

    Here's the best deals I see at Aldi this week:
    • Cucumbers $.25 each
    • Baby carrots $.49
    • Grape tomatoes $.69
    • Little Salad Bar salad $.99
    • Corn chips, Crunchy Cheese curls or Cheese puffs $.99
    • Tyson split chicken breast $.89/lb
    • Kirkwood chicken thighs or drumsticks $1.19/lb
    • Tortilla chips or Flavored tortilla chips $1.19
    • Cheese Extreme snack mix $1.19
    • Pretzel sticks $1.29
    • Multigrain tortilla chips $1.69
    • Vegetable chips $1.69
    • Pita chips $1.99
    • Krinkle cut kette chips $1.99
    • Traditional or Cheddar Party mix $2.19

    My Top 10 Tips for Frugal Living: #8 Network

    Today, I continue my Top 10 Tips for Frugal Living.
    # 10 Know the Prices here
    # 9 Be Organized here
    # 8 Network
    Now, what I mean here, is that it is important that we help one another. One of the thing that most impressed my when I first started blogging was how helpful and unselfish everybody is!! If I find a sale, I pass it on. If you find a sale, pass it on. And being able to glean from one another, we are ALL able to save lots of money. I can't find all the sales by myself, and neither can you. But, together, as we share info, we can!!
    I know this sounds simple, and it is. But, yet, it is SO important that we have that giving attitude. There's no place for pride. I only share the sales and how well I was able to do at Meijer, for example, so that you can do the same. NOT for boasting!! It's my way to share and help others save money. It's called Networking.

    Material Connection Disclosure

    Unless otherwise expressly stated, you should assume that Kingdom Klipper has an affiliate relationship or other material connection to the providers of goods and services mentioned by, recommended, hyperlinked to, or otherwise referenced on Kingdom Klipper . In addition, you should assume that Kingdom Klipper may be compensated monetarily or non-monetarily when you visit, purchase goods or services from, or take any other action on a third-party website mentioned by, recommended, hyperlinked to, or otherwise referenced on Kingdom Klipper. You should always perform due diligence before buying any goods or services online or offline

    .